تجربه جستجو درباره راه‌حل پیشگیری از آلزایمر

تجربه جستجوی یک راه‌حل

من به عنوان یکی از نویسنده‌های یوزنامه، به واسطه شغلی که دارم هر روز رسانه‌های زیادی رو رصد می‌کنم. چند روز پیش در یکی از کانال‌های تلگرام به نام @aparat_tv به یک پُست تصویری با عنوان «تمرین پیشگیری از ابتلا به آلزایمر» برخورد کردم. این تمرین به قدری جذاب بود که دوست داشتم آن را با همه مردم ایران به اشتراک بگذارم. با یک نگاه به تعداد دنبال کننده‌های کانال می‌شد حدس زد که احتمالاً حداکثر ۷۰هزار نفر این پُست را دیده‌اند، اما این سؤال برای من پیش آمد که چگونه باقی ۷۰میلیون ایرانی می‌توانند این تمرین را پیدا کنند؟

تمرین پیشگیری زا ابتلا به آلزایمر - c - 822x522px

با خودم فکر کردم که اگر فردی در یک جمعی یا در رسانه‌ای مطلبی درباره «آلزایمر» بخواند، چه احساسی به او دست می‌دهد؟ دوست دارم زمانی که در اینترنت به دنبال راهی برای درمان و یا پیشگیری ابتلا به آلزایمر می‌گردد، با این تمرین جذاب مواجه شود.

در این مقاله سعی می‌کنم در مدت کمتر از ۵ دقیقه تجربه خودم را از جستجوی موضوع آلزایمر با شما به اشتراک بگذارم.

 

 

کدام موتور جستجو اطلاعات پزشکی بهتری دارد؟

از آنجایی که این تمرین توسط یک محقق ژاپنی طراحی شده بود؛ انتظار داشتم با جستجوی انگلیسی، نسخه اصلی و ترجمه نشده تمرین را بدست بیاورم. به همین دلیل تصمیم گرفتم با ترجمه فارسی به انگلیسی کلمه «آلزایمر» شروع کنم.
با جستجوی کلمه «Alzheimer» با نتایج تصویری زیر روبرو شدم.

تمرین پیشگیری زا ابتلا به آلزایمر - a - 822x522px

 

 

جستجوی عبارت «Alzheimer» در موتور جستجوهای گوگل، پارسی‌جو و یوز، تصویر تمرینی که به دنبالش بودم را نشان نداد. در مرحله بعد، عبارت «آلزایمر» را امتحان کردم اما باز هم نتیجه دلخواهم را نیافتم.

تمرین پیشگیری زا ابتلا به آلزایمر - b - 822x522px

 

 

به نظرم ایرادی وجود داشت. حتی یوز و پارسی‌جو هم با تمرکز ویژه‌ بر وب‌ فارسی، باز نتوانستند نتایج مناسبی ارائه دهند. حالا من هستم و بیش از ۵میلیون نتیجه‌ جستجو که نمی‌دانم کدامیک پاسخ سؤال من برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر هستند.

 

اگر قرار بود مبتلا به آلزایمر شوم چه می‌کردم؟

پس از جستجوی عبارت‌های متفاوت، از یک ترفند استفاده کردم و کلمه “آلزایمر” را بین دبل‌کوتیشن قرار دادم؛ اما باز هم نتایج جستجوی وب و تصویر، چیزی به آگاهی من اضافه نمی‌کرد.

تمرین پیشگیری زا ابتلا به آلزایمر - d - 822x522px

 

 

یک لحظه صبر کن! من دقیقاً به دنبال چه چیزی هستم؟
به‌واسطه‌ی حضور در یک جمع و یا یک رسانه‌ی اجتماعی با کلمه «آلزایمر» مواجه شدم. اتفاقی که در من افتاد «ترس از ابتلا به آلزایمر» بود. در نتیجه من به دنبال راهکاری برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر می‌گشتم.
سؤال درست این است: برای پاسخ به ترسی که در من رُخ داد، بهترین عبارتی که می‌توانم جستجو کنم کدام است؟
فکر کردم خودم را به‌ جای نویسنده وب‌سایت‌ها بگذارم و ببینم برای مقاله‌ای حاوی «راهکار پیشگیری از آلزایمر» از چه تیترهایی استفاده می‌کنند؟ متوجه شدم پاسخ سؤال در صورت سؤال نهفته است. من با جستجوی ۲عبارت خاص می‌توانستم به پاسخ صحیح برسم:
اولی: پیشگیری از ابتلا به آلزایمر
دومی: ابتلا به آلزایمر
در حالت اول به دنبالِ چاره‌ای برای مشکلِ خودم می‌گشتم و با نتایجی مانند نظر ویکی‌پدیا درباره آلزایمر روبرو شدم (ویکی منبع بسیار خوبی بود و توضیحات کاملی از بیماری را برای من شرح داد. اما هیچ کمکی از دستش برای پیشگیری برنمی‌آمد)
با کمی ناامیدی عبارت دوم را جستجو کردم؛ باز هم دنیایی از نتایجی که انگار درمانِ قطعی برای این بیماری پیدا کرده بودند. تیرِ آخر، کلیک روی تب جستجو تصاویر بود. بالاخره بعد از چند دقیقه سردرگمی با نتیجه‌ای که دقیقاً دنبال آن بودم روبرو شدم. تمرین تصویری‌ای که در کانال @aparat_tv دیده بودم را پیدا کردم.
حالا می‌توانستم بگویم موتورهای جستجو راه پیشگیری از ابتلا به آلزایمر را به من نشان دادند. البته؛ این تمرین جالب، ابتکار یک محقق ژاپنی است که حافظه کوتاه‌مدت و هیپوکامپ مغز را تقویت می‌کند.

ابتلا به آلزایمر - ابعاد تصویر 822x522px

 

 

 

 

کدام ترفندِ جستجو باعث موفقیت من شد؟

درست است که روش‌هایی مثل استفاده از دبل‌کوتیشن و یا جستجوی مستقیم خودِ تصویر می‌توانست به ما کمک کند. اما راز اصلی موفقیت ما «درکِ درست صورت مسئله بود».
برای جستجوی مفهومی باید صورت مسئله را به‌صورت واضح مشخص کنید. برای اینکه بتوانید خود را به‌جای نویسنده بگذارید و مفهومی‌تر از قبل جستجو کنید تجربه‌های جستجو را در یوزنامه دنبال کنید.

تمرین پیشگیری زا ابتلا به آلزایمر - e - 822x522px

 

 

حال که صحبت از بیماری شد، به ذهنم رسید در پُست بعدی، روش‌های جستجوی پزشک را مرور کنم. برای سورپرایز بعدی یوزنامه آماده باشید.

4 دیدگاه در “تجربه جستجو درباره راه‌حل پیشگیری از آلزایمر

دیدگاهتان را بنویسید