مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان درگذشت

مریم میرزاخانی نابغه‌ی ریاضی ایران و جهان، عضو آکادمی علوم آمریکا و استاد دانشگاه استنفورد کالیفرنیا به دلیل بیماری سرطان در آمریکا فوت کرد.

وی فارغ‌التحصیل دانشگاه شریف به عنوان اولین زن عضو آکادمی ملی علوم آمریکا انتخاب شده بود.

در روزهای اخیر خبرهای زیادی در رابطه با ابتلای خانم مریم میزرا خانی، پروفسور ریاضیات دانشگاه استنفورد به سرطان سینه منتشر شده است.

وی که در ماه های اخیر به خاطر شدت گرفتن بیماری اش، برای مداوا در بیمارستان به سر می برد، در نهایت تسلیم سرنوشت شد و دیده از جهان فروبست.

فیروز مایکل نادری معاون پیشین مدیرکل تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا روز گذشته در صفحه اینستاگرام خود از وخامت سرطان خانم میرزاخانی خبر داده و از مخاطبانش خواسته بود که برای سلامتی وی دعا کنند.

 

 

 

متاسفانه آنچه نباید اتفاق افتاد و خانم میرزاخانی در نبرد نابرابر با سرطان مغلوب شد. آقای نادری نیز صبح امروز با انتشار توییتی مفهومی در صفحه شخصی خود از درگذشت این بانوی فرهیخته ایرانی خبر داد.

 

 

 

خبر فوت خانم میرزاخانی بسیاری را در بهت و حیرت فرو برد، تا جایی که باورش برای خیلی ها غیرممکن بود و آن را شایعه خواندند. آقای نادری هم در پاسخ به این موضوع پست دیگری را در صفحه اینستاگرام خود قرار داد و مرگ این نابغه ایرانی را تایید کرد.

 

 

خانم میرزا خانی زاده ۱۳ می سال ۱۹۷۷ میلادی، ریاضی دان آمریکایی-ایرانی و از اساتید ریاضی دانشگاه استنفورد است که در سال ۲۰۱۴ میلادی توانست عنوان نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز را از آن خود کند.

 

آشنایی بیشتر با مریم میرزاخانی

Iran Dr. Maryam Mirzakhani Mathematician passed away درگذشت دكتر مریم میرزاخانی ریاضیدان ایران

July 15, 2017 (Persian calendar 1396/4/24) Maryam Mirzakhani (Persian: مریم میرزاخانی‎‎‎; ۳ May 1977 – 15 July 2017) was an Iranian mathematician and a professor of mathematics at Stanford University. Her research topics include Teichmüller theory, hyperbolic geometry, ergodic theory, and symplectic geometry. On 13 August 2014, Mirzakhani became both the first woman and the first Iranian honored with the Fields Medal, the most prestigious award in mathematics. The award committee cited

دیدگاهتان را بنویسید