ساعت ۵ سخت!

فیلم ساعت ۵ عصر - ابعاد تصویر 822x522px | یوزنامه - وبلاگ موتور جستجو یوز
حتی «فروشنده»ی فرهادی این همه قیل و قال نداشت. یکی دو روز که گذشت، بساط نمایش‌های ویژه برچیده شد و نوبت خود فیلم رسید تا محل بحث مخاطبان و تحلیل منتقدان باشد. تیم تبلیغاتی «ساعت ۵ عصر» اما همه‌ی توانشان را گذاشتند تا رکوردهای فروش را جابه‌جا کنند که تا این‌جا کرده‌اند. مهران مدیری ِمحفل‌گریز، حالا میاندار اکران‌های خصوصی است و با عکس و امضا و دیالوگ‌های صمیمانه از علاقه‌مندان فیلمش پذیرایی می‌کند. او بمب بزرگ تبلیغی را چهار روز پیش از اکران عمومی «ساعت ۵ عصر» ترکاند؛ در پردیس کورش. ۲۶ تیر در مراسم رونمایی فیلم بیش از ۶۰۰ نفر به دعوت مدیری پاسخ مثبت دادند و افتتاحیه‌ای کم‌سابقه در سینمای ما رقم خورد.حالا که این مطلب را می‌خوانید یا فیلم را دیده و پسندیده‌اید یا به ضرس قاطع گفته‌اید این دیگر چی بود یا خوشتان نیامده ولی توی رودربایستی با آقای مدیری و تمجیدهای «ساعت ۵ عصر» مانده‌اید و احتمالا به خودتان سقلمه می‌زنید که نکند پی به مفاهیم مستتر در لایه‌های فیلم نبرده باشم! و حتما خیلی‌ها هم بی‌صبرانه مترصد جور شدن شرایط برای دیدن فیلم هستند. یک عده نیز از بس توی تلویزیون و مطبوعات و سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرام اسم «ساعت ۵ عصر» را دیده‌اند مجبورند بروند سینما! به همه توصیه می‌کنیم فیلم را ببینند؛ بدون هیچ پیش فرضی. بالاخره اولین فیلم سینمایی مدیری است و نمی‌شود نادیده‌اش گرفت. توصیه‌ی دوممان خواندن مجموعه مطالبی است که در این پرونده گردآوری شده. شاید با برخی مخالف باشید اما حداقل فایده‌ی پرونده‌ی پیش‌رو این است که تعارف با مهران مدیری ِبزرگ را کنار گذاشته و حرف‌هایش را بی‌پرده زده. اتفاقا همکارانی که «ساعت ۵ عصر» را بی‌پرواتر نقد کرده‌اند، رگ غیرتشان برای آقای مدیری متورم‌تر است. منتها باور دارند فیلم باید به دور از هیجان بررسی شود نه زیر سایه‌ی هیاهو و با محوریت منطق هواداری که اگر هدف به‌به و چه‌چه باشد، می‌توان در وصف مدیری و فیلمش سیاهه‌ای بلند بالا تهیه کرد. همان‌گونه که برخی چهره‌های نام‌آشنا چشم بر ظاهر پراشکال فیلم بسته و معانی شگرفی از آن بیرون کشیده‌اند.

لق لق لق
مهران مدیری حتی در فانتزی‌ترین سریال‌های کمدی ابتدا تکلیف داستان و قهرمان‌ها را مشخص می‌کند و به مخاطب می‌گوید قرار است در چه دنیایی، چه اتفاقاتی را تماشا کند. پس بیننده به زودی با عجیب‌ترین رویدادها (که حد اعلای آن را در «مرد هزارچهره» دیده‌ایم) همراه می‌شود و مدام این علامت سوال توی ذهنش نمی‌پیچد که چرا؟«چرا»های «ساعت ۵ عصر» اما زیاد است و منطق روایی داستان را نشانه می‌گیرد. این گزارش به ضعف موقعیت‌های «ساعت ۵ عصر» و شمایل غیرقابل باور شخصیت اصلی فیلم می‌پردازد و یک مورد استثنایی (فصل اعتراض خیابانی) را واکاوی می‌کند.

شخصیت مهرداد
موقعیت کاراکتر: مهرداد پرهام وکیل است و زندگی نسبتا مرفهی در یکی از محله‌های بالای پایتخت دارد. نامزدش (آزاده صمدی) برای ادامه‌ی تحصیل به فرانسه رفته است. یک روز صبح از بانک به پرهام زنگ می‌زنند که باید تا ساعت پنج عصر قسط وام خرید مسکن را واریز کنی و الا خانه‌ات مصادره می‌شود. او جلسه‌ای مهم دارد و برنامه‌اش را طوری می‌چیند که قبل از پنج به بانک برسد.

باورپذیری: مشکل اصلی «ساعت ۵ عصر» به شخصیت پرهام برمی‌گردد. او وکیل است و به اقتضای شغلش باید آدمی رند باشد. در ادامه و با شرح موقعیت‌ها پی خواهید برد که واکنش پرهام چقدر خام‌دستانه است. اگر مدیری، شخصیت اصلی را آدمی پخمه ترسیم می‌کرد یا بنای اتفاقات را بر موقعیت‌های کمدی می‌گذاشت، رفتار پرهام توجیه‌پذیر می‌شد…

 

منبع: همشهری‌جوان

فیلم ساعت ۵ عصر - ابعاد تصویر 822x1164px | یوزنامه - وبلاگ موتور جستجو یوز

3 دیدگاه در “ساعت ۵ سخت!

 1. این منتقدای خیالی که میگین از فیلم راضی نبودن کین دقیقاً؟ چقدر معتبرن؟ تا اونجایی که ما دیدیم منتقدان و هنرمندانی مثل امیر پوریا، امیر قاری، احمد طالبی نژاد، کیوان کثیریان، رضا ساکی، بزرگمهر حسین پور، امیر مهدی ژوله، حسین پاکدل و ….از فیلم تمجید کردن…شما نقد فیلم رو کجا می خونید که با چیزایی که ما می خونیم فرق می کنه؟ منتقد معتبر از نظر شما کیه؟ ما عر چی منتقد معتبر می شناختیم از فیلم تعریف کردن یا حداقل نکات مثبتش رو بیشتر از منفیاش دونستن

  1. علی عزیز؛
   از اینکه با ما همراه هستید بسیار خرسندیم.
   باید به اطلاع شما کاربران گرامی یوز برسانیم که یوز فقط منتشر کننده محتواست، نه تولید کننده محتوا، نقدی که مطالعه کردید بخشی از مجله همشهری جوان بود.
   لحظات زندگیتون دوست داشتنی❤️

دیدگاهتان را بنویسید