خطای ۴۰۴ را چگونه برطرف کنیم؟

صفحه خطای ۴۰۴ چیست و چگونه عمل می‌کند؟

تعریف ساده؛ زمانی که شما درخواست مشاهده‌ی صفحه‌ای از یک وب‌سایت را داشته باشید که آن صفحه وجود خارجی نداشته باشد، با صفحه خطای error 404 روبرو خواهید شد.
به طور مثال هنگامی شما درخواست مشاهده صفحه https://yooz.ir/abcd را ارسال کنید با صفحه خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوید. این صفحه نوعی معادل‌سازی است، به شما اطلاع می‌دهد که مسیر را اشتباه آمده‌اید. معمولاً برخی وب‌سایت‌ها در این صفحه کاربر را راهنمایی می‌کنند تا به بخش‌های صحیحِ آن سایت دسترسی پیدا کند.

تعریف علمی؛ زمانی که درخواست به سرور ارسال می‌شود، سرور در ازای آن درخواست یک پاسخ برمی‌گرداند. پاسخ ۴۰۴ در صورتی اتفاق می‌افتد که کاربر آدرس دایرکتوری خاصی را در نوار مرورگر خود تایپ کند، ولی صفحه‌ای معادل آن آدرس وجود نداشته باشد. پیامدی که این صفحه دارد، روبات‌های موتورهای جستجو متوجه می‌شوند دیگر این صفحه وجود ندارد و می‌بایست آن را از لیست خود خارج کنند.
خطای ۴۰۴ حالت‌های دیگر هم دارد؛ که یک سایت رقیب به یک صفحه اشتباه از سایت شما لینک بدهد. شما می‌توانید خطاهای ۴۰۴ خود را از طریق وب‌کنسول جستجوگرهای مختلف مورد بررسی قرار دهید و از آن‌ها جلوگیری کنید.

 

داشتن صفحه خطای ۴۰۴ چه لزومی دارد؟

هر وب‌سایتی می‌بایست علاوه بر نقشه ناوبری که بخش‌های مختلف سایت را ترسیم می‌کند تا حرکت کاربر را طراحی کند، پیش‌بینی کند که کاربر در زمان‌هایی که در سایت با خطا مواجه می‌شود چه چیزی را مشاهده کند. صفحه‌ی ۴۰۴ اهمیت‌های زیادی دارد، زیرا زمانی که کاربر نتواند به هر علتی صفحه‌ی مورد نظر خود را بیابد، از طریق این صفحه می‌تواند به صفحه اول سایت و یا صفحه جستجوی سایت منتقل شود.
از طرف دیگر شما با ایجاد صفحه‌ی خطای ۴۰۴، ربات‌ها را از حذف شدن صفحه مطلع می‌سازید تا صفحه مربوطه را از لیست خود خارج کنند.

 

 

ویژگی‌هایی که صفحه ۴۰۴ می‌بایست داشته باشد

اهیت صفحه خطای ۴۰۴، برای جلوگیری از گمراه شدن کاربر می‌باشد. لذا هر سازمان و یا وب‌سایت می‌بایست رویکرد خود را در این زمینه مشخص کند. به طور کلی حل این مسئله به صورت انجام می‌شود:
حالت اول ریدایرکت کردن کاربر به صفحه ابتدایی سایت است، بدین معنا که هرجا کاربر به مشکلی برخورد نماید او را به صفحه اول وب‌سایت بفرستیم تا از اول شروع کند.
حالت دوم نشان دادن صفحه‌ خطای ۴۰۴ به کاربر و در صورت صلاحدید، راهنمایی کاربر به سمت صفحه اصلی و دسترسی به منوی وب‌سایت می‌باشد.
اگر بنا براین باشد که صفحه ۴۰۴ را به کاربر نمایش بدهید، باید فکر کنید که بهتر است چه امکاناتی در اختیار او قرار دهید و با چه لحنی و چگونه اتفاق پیش‌آمده را برای او توضیح دهید!؟ حداقل پیش‌بینی‌ای که معمولاً برای این صفحه دارند، نمایش یک پیغام با لحن شوخی برای اینکه به کاربر بگویند چگونه به این صفحه آمده و چه اتفاقی افتاده است، از طرف دیگر پیش‌بینی منو و یک لینک برای هدایت کاربر به صفحه اول وب‌سایت.

 

تأثیر صفحه خطای ۴۰۴ بر روی سئو

صحیح است که صفحه ۴۰۴ تأثیر مستقیم بر روی بهینه‌سازی وب‌سایت شما برای موتورهای جستجو ندارد، اما اگر شما سئو می‌کنید تا بتوانید ورودی بیشتری از موتورهای جستجو بدست آورید، می‌بایست تلاش کنید تا کاربر واقعی را درست هدایت کنید نه موتورهای جستجو را. اشتباهی که اکثر وب‌سایت‌ها دچار آن می‌شوند کار بر روی پارامترهای سئو، بدون توجه به نیاز کاربر و اینکه محتوایی که در وب‌سایت ارائه می‌دهیم به چه میزان نیاز کاربر را برطرف می‌کند.
صفحه خطای ۴۰۴ از جمله‌ صفحاتی است که علاوه بر احترام به کاربر واقعیِ سایت شما، کمک می‌کند تا کاربر را به خوبی در مسیر وب‌سایت خود راهنمایی کنید.

 

 

در پُست بعدی، با آموزش تگ rel=canonical با شما خواهیم بود.

 

یک دیدگاه در “خطای ۴۰۴ را چگونه برطرف کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید