به‌خاطر چند گیگابایت بیشتر

نکات کلیدی برای کاهش هزینه‌های اینترنت و استفاده از تعرفه‌های ارزان‌تر - ابعاد تصویر 822x522px | یوزنامه - وبلاگ موتور جستجو یوز

نویسنده: محمد امیرپور

داستان متصل شدن به اینترنت و فضای وبگردی، شباهت زیادی به مسابقه‌ی لاک‌پشت و خرگوش دارد. بعضی‌ها با الهام از شیوه‌ی دویدن لاک‌پشت در آن مسابقه‌ی دو، آهستگی و پیوستگی او را برای اتصال به اینترنت ترجیح می‌دهند. چون می‌خواهند زیاد هزینه نکنند. برخی دیگر هم دوست دارند مثل تاکتیک خرگوش، به طرفه‌العینی صفحات وب را باز کنند و معمولاً با صبر ایوب نسبتی ندارند. برای هر کدام از این سلیقه‌ها و هر آدم دیگری که درگیر فعالیت در فضای نت است. راه‌هایی وجود دارد که هزینه‌ی اینترنت را کاهش دهد؛ راه‌هایی شبیه این که با کدام شرکت‌های اینترنتی قرارداد ببندیم و از کدام تعرفه‌ها استفاده کنیم.

بهترین زمان عوض کردن تعرفه‌های اینترنتی چه زمانی است؟

جشنواره‌ها را از دست نده

با شروع هر فصل، تمام شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی اینترنت، سرویس‌های ویژه‌ای برای کاربرانشان در نظر می‌گیرند که به جشنواره‌های تابستانی، پاییزی و… معروف هستند؛ مثلاً یک شرکت اینترنتی تخفیف بیست درصدی برای فروش سرویس‌هایش در نظر می‌گیرد و شرکتی دیگر ۵۰ گیگابایت حجم رایگان به مخاطبانش می‌دهد این را همیشه یادتان بماند که اول فصل بهترین زمان برای خرید اینترنت است یا اگر دنبال تغییر شرکت خدمات‌دهنده‌ی اینترنت یا تعرفه‌تان هستید، بهترین زمان همین وقت‌هاست تا چندتایی از پکیج‌های پیشنهادی جشنواره‌ها را برایتان فعال کنند.

چطور از اینترنت نامحدود شبانه بهتر استفاده کنیم؟

شب‌های سرخوشی

اینترنت رایگانِ شبانه رمزورازهایی دارد که دانستن آن‌ها می‌تواند مقدار مصرف ماهانه‌تان را کاهش دهد و طبعاً پول کمتری برای مصرف اینترنت در طول سال خرج کنید. خدمات اینترنت رایگان شبانه برای سرویس‌های کم سرعت هیچ مزیتی ندارد. ساعات اینترنت رایگان شبانه پنج-شش ساعت بیشتر نیست. پس باید سراغ سرویسی بروید که ظرف مدت پنج ساعت توانایی دانلود یک فیلم یا فایل یک گیگابایتی را داشته باشد؛ مثلاً اگر اینترنت ۵۱۲ دارید، در بهترین حالت با یک‌هشتم ظرفیت -۶۰ کیلوبایت در ثانیه- توانایی دانلود خواهید داشت که اگر آن را در بیش از ۱۸هزار -ثانیه‌های مستتر در پنج ساعت- ضرب کنید، بازهم امکان دانلود یک فیلم معمولی را نخواهید داشت و از تعرفه‌های روزانه‌تان مصرف خواهید کرد. فراموش نکنید برای لذت شبانه سراع اینترنت بالای یک مگابایت بروید و حتماً از لینک‌های دانلود مستقیم استفاده کنید.

سود شما در خرید تعرفه‌های سالانه است.

بسته‌های بیشتر، پول کمتر

یک راه‌حل کاربردی و سودده در خرید سرویس اینترنت، رفتن سراغ بسته‌های یک‌ساله است. کافی است یک حساب سرانگشتی کنید تا دستتان بیاید که در ازای سرویس‌های یک‌ساله هم حجم ترافیکی بیشتری به ازای هر ماه گیرتان می‌آید، هم می‌توانید با پول کمتر سرعت بالاتری را تجربه کنید؛ مثلاً اگر سراغ سرویس‌های سالانه ویژه بروید، احتمالاً با برآورد هزینه‌ی ۳۰هزار تومان در ماه، اینترنت یک‌ماهه با حجم هفت گیگابایت خواهید گرفت اما اگر سراغ سرویس‌های سالانه‌ی ویژه بروید، با پرداخت ۳۵۰هزار تومان -ماهی ۳۰هزار تومان- با همان سرعت قبلی، ماهانه حدود ۵۰گیگابایت ترافیک در اختیار خواهید داشت. خست به خرج ندهید؛ این پولی است که مجبورید در طول سال به شرکت اینترنتی بپردازید. فقط با پرداخت یک‌جای آن، خیالیتان از تمام شدن ترافیک و قطعی اینترنت راحت می‌شود.

اینترنت نامحدود مزیت نیست؛ محدودیت است.

۲۵۶لعنتی

سرویس اینترنتی نامحدود ۲۵۶کیلوبایت مخابرات که حدود ۳۰هزار تومان برایتان آب می‌خورد، پُرمشتری‌ترین سرویس اینترنتی کشور است. خودتان انصاف دهید؛ سرعت دانلود در این سرویس در بهترین حالت حدود ۳۰کیلوبایت در ثانیه خواهد بود؛ یعنی اگر شب را با دانلود فیلمی معمولی آغاز کنید که حدود یک گیگابایت حجم داشته باشد، دانلود آن ۱۲ساعت طول خواهد کشید. در نگاه اول به نظر می‌رسد شما به دریایی تمام نشدنی از برنامه و فیلم برای دانلود دسترسی خواهید داشت اما راستش را بخواهید، با سرعت دانلود که در اختیار دارید، شبیه آدمی هستید که روی دوچرخه‌ی ثابت نشسته و هی رکاب می‌زند و توقع دارد از جایش تکان بخورد. حواستان باشد لپ‌تاپ یا سیستم کامپیوتر شما بعد از ساعت‌های طولانی‌ای که باید روشن بماند، بعد از مدتی دچار استهلاک خواهد شد  هزینه‌ی تعمیر یا تعویض لپ‌تاپ هم پایتان نوشته خواهد شد. هنوز هم دلتان می‌خواد رکاب زدن روی دوچرخه‌ی ثابت را ادامه دهید؟!

یک توصیه‌ی دوستانه به عاشقان فیلم.

مجانی فیلم ببینید

این روزها شرکت‌های اینترنتی در رقابت برای جذب مشتری، رو آورده‌اند به رایگان اعلام کردن ترافیک مصرفی سایت‌هایی مثل آپارات، فیلیمو و آیو. از همین تریبون می‌گوییم کافی است کمی زرنگ باشید تا به صورت رایگان و از طریق نت شبکه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و سریال‌های دنیا را تماشا کنید. انتخاب شرکت ارائه‌دهنده‌ای که اینترنت‌تان را تأمین می‌کند، منوط به داشتن چنین آپشن‌هایی کنید. بیشتر شرکت‌های اینترنتی، یک فهرست بلندبالا از کلی سایت ایرانی ردیف کرده‌اند که حجم مصرفی این سایت‌ها را برای کاربرانشان با ۵۰درصد تخفیف در ترافیک ارائه می‌کنند. اگر پیگیر سینمای ایران و فیلم‌های روز هستید، این امکان، بهترین راه برای مقرون‌به‌صرفه کردن هزینه‌های اینترنت است.

آخرین و بهترین پیشنهاد کدام است؟

مخابرات ارزان بی‌عسل

مخابرات بیشترین سهم را بین تعدا کاربران اینترنتی بین بقیه‌ی شرکت‌های خدمات دهنده در اختیار دارد. اگر جدول قیمت تعرفه‌های مخابرات را با دیگر شرکت‌ها مقایسه کنید، قیمت‌های مناسب‌تری دارد. اما نگارنده به عنوان کاربری که پنج سال است سرویس مخابرات استفاده می‌کرد، شهادت می‌دهد در صورت عبور از حجم ترافیکی ماهانه، شرکت مخابرات بابت حجم اضافی مصرفی، بدحوری از خجالت‌تان در می‌آید و حسابی پیاده‌تان می‌کند. یادتان باشد اگر جزء کاربران پرمصرف هستید، سراغ مخابرات نروید، چون اصلاً به‌صرفه نیست. در حالی که کلی آپشن و هدیه در شرکت‌های اینترنتی خصوصی وجود دارد که قیمت هر گیگابایت اضافی را به زیر هزار تومان برساند، اینترنت مخابرات کماکان برای هر گیگابایت اضافی ۳۶۰۰تومان از شما می‌گیرد. مراجعات مکرر نگارنده به اداره‌ی مخابرات برای پیگیری افزایش بهای اینترنت هم دقیقاً با جواب «همینی که هست…» رو‌به‌رو شد. سرویس‌های اینترنتی مخابرات، خدماتی مانند دانلود رایگان شبانه را هم حذف کرده‌اند تا همین‌جا مطمئن‌تان کنیم اینترنت مخابرات آخرین پیشنهاد ما به شماست.

چطور اینترنت رایگان روزانه داشته باشیم؟

منتظر شب نمانید

هستند آدم‌هایی که ساعت و برنامه‌ی زندگی‌شان را روی اصولی بنا کرده‌اند و حاضر نیستند برای اینترنت رایگان شبانه، بی‌خیال خواب اول وقت شوند. بهترین برنامه برای حفظ این دیسیپلین و کاهش مخارج اینترنتی در روز، رفتن سراغ بسته‌های اینترنتی‌ای است که در مدت‌زمانی مشخص حجم اینترنتی معلومی را با قیمتی کمتر از مبلغ واقعی به شما ارائه می‌کنند؛ مثلاً اگر دوست دارید سریال مورد علاقه‌تان را یک‌جا دانلود کنید، طبیعی است که تمام ترافیک ماهانه‌تان مصرف خواهد شد. پس بهترین راه خرید بسته‌هایی با نام‌هایی مثل فشفشه، بمب و تانکر است. خریدن یک بسته‌ی سی گیگابایتی با مهلت مصرف پانزده‌روزه، تنها ۱۸هزار تومان خرج برمی‌دارد. با خرید این بسته‌ها، به جای پرداخت رقم واقعی هر گیگابایت – که حدود ۳۶۰۰تومان است- فقط ۶۰۰تومان به ازای یک گیگ پرداخت می‌کنید.

بهترین اینترنت

مقرون به‌صرفه‌ترین

این که چطور هزینه‌ی اینترنت خانگی‌تان را کمتر کنید، کاملاً بستگی به فعالیتی دارد که در دنیای نت مشغول آن هستید. اگر حضور در اینترنت برایتان در سروکله زدن با گوشی موبایل خلاصه می‌شود و دغدغه‌ای جز سرزدن به صفحات اینستاگرام و چک کردن تلگرام ندارید، بسته‌های ۴G همراه‌اول برایتان کفایت می‌کند و بهتر است سراغ رایتل و ایرانسل هم نروید، چون قیمت بالاتری دارند اما اگر توقع بیشتری از اینترنت دارید، حتماً یک مودم ADSL تهیه کنید. توصیه‌ی ما را جدی بگیرید؛ اگر هنوز از مودم‌های وایمکس یا سیم‌کارت‌های دیتا استفاده می‌کنید، مطمئن باشید هرماه هزینه‌ای بالاتر را پرداخت می‌کنید و کیفیتی پایین‌تر هم نصیب‌تان می‌شود. شک به دلتان راه ندهید و بعد از خواندن این گزارش، بروید سراغ شرکتی که اینترنت ADSL به‌تان ارائه دهد.

ارزان‌ترین:

اینترنت ۱۲۸کیلوبایت با حجم ۱۰گیگ شرکت آسیاتک، با هزینه‌ی ماهانه ۱۳۵۰۰تومان، ارزان‌ترین پکیج را بین تمام شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات دارد.

بیشترین سرعت:

اینترنت ۱۶مگابایت شرکت های‌وب -بیشترین سرعت ارائه شده در ایران- همراه ۳۰گیگابایت ترافیک ماهانه با قیمت ۳۰هزارتومان، ارزان‌ترین اینترنت پُرسرعت ایرانی نسبت به حجم ترافیکی است.

نامحدودترین:

اینترنت ۲۵۶کیلوبایت نامحدود مخابرات، ارزان‌ترین اینترنت نامحدودی است که می‌توانید تهیه کنید، البته باید بدانید سرعت دانلود شما زیر ۵۰کیلوبایت در ثانیه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید