سوال و جواب های متداول

 • آیا یوز یک فرا موتور جستجو (meta search engine) است؟‌

  وز یک جستجوگر کامل با تمام اجزای مورد نیاز یک موتور جستجو می‌باشد و توانایی شناسایی صفحات وب، واکشی و ذخیره آن‌ها، جستجو در میان این صفحات و نمایش نتایج به‌صورت مرتب‌شده بر اساس الگوریتم‌های رتبه‌بندی بومی یوز را دارا می‌باشد.
  اما فرا جویشگر کاملاً متکی به سایر موتورهای جستجوگر می‌باشد و پرسمانِ کاربر را در تعدادی جویشگر، جستجو نموده و نتایج بدست آمده را در هم ادغام کرده و نمایش می‌دهد.

 • تعداد صفحات قابل جستجو در یوز چقدر است؟‌

  یوز تاکنون بیش از ۹ میلیارد صفحه وب موردنیاز کاربران ایرانی را شناسایی، واکشی و پردازش و در گراف وب خود درج کرده که بیش از یک میلیارد و ششصد میلیون از این صفحات (برحسب نیاز کاربران ایرانی) انتخاب شده و جستجوی کاربران روی محتوای آن‌ها انجام می‌شود.

 • آیا این موتور با كمك از متخصصان خارجی طراحی شده است ؟‌

  جستجوگر یوز با کمک مهندسان داخلی، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های شریف، تهران، امیرکبیر، شهید بهشتی، علم‌وصنعت و تربیت‌مدرس طراحی و ساخته شده است. هرچند که در تولید آن از نرم‌افزارهای متن‌باز که استانداردهای لازم را رعایت کرده‌اند نیز کمک گرفته شده. (تعداد این نرم‌افزارها به حدود ۲۰ مورد می‌رسد)

 • مکان نگهداری سرورهای یوز و اطلاعات کاربران کجا می‌باشد؟!

  یکی از مزیت‌های جستجوگر یوز، ارائه سرویس جستجو بر روی سرورهای داخلی می‌باشد که این مسئله علاوه بر بالا بردن سرعت پاسخ‌دهی به کاربران (مسیر اینترنتی کمتری نسبت به سایت‌های خارج از کشور طی می‌شود)، هزینه‌ی اینترنت را برای کاربرانی که از یوز استفاده می‌کنند به نصف تقلیل داده است.
  ○ یوز در حال حاضر هیچ اطلاعاتی مرتبط با هویت (حقیقی یا حقوقی) کاربران خود از آن‌ها دریافت نمی‌کند

 • یوز یک نمونه آزمایشی است؟

  یوز یک موتور جستجو کاملاً عملیاتی است و مراحل آزمایشی خود را پشت سر گذاشته است و در حال حاضر مشغول توسعه و ارتقای سرویس‌های مختلف و ارائه خدمات جستجو به کسب‌وکارهای داخلی به منظور حمایت از آن‌ها می‌باشد.

 • آیا یوز آمده تا دسترسی مردم به اینترنت جهانی را فیلتر و یا محدود نماید؟!

  مهم‌ترین هدف یوز ارائه خدمات جستجو بر اساس نیاز کاربران فارسی زبان بوده است. از طرفی اگر موتور جستجو را لوکوموتیو کسب‌وکارهای اینترنتی در نظر بگیریم، جستجوگر یوز سعی دارد تا با فعالیت خود آینده‌ی کسبوکارهای دیجیتال کشور را ارتقاء داده و یک همبستگی بین آن‌ها ایجاد نماید. این بدان معنا نیست که یوز سدی برای استفاده از دیگر موتورهای جستجو مانند گوگل و یا بینگ می‌باشد. ضمن اینکه یوز هم مانند هر موتور جستجوی دیگری نیاز دارد تا تمامی صفحات وب که به آن‌ها لینک داده شده است را شناسایی و در اختیار کاربران خود قرار دهد.

 • قدرت زیرساخت یوز چقدر است؟

  یوز در حال حاضر می‌تواند به‌طور میانگین در کمتر از ۵۰۰ میلی‌ثانیه (نیم ثانیه) به پرسمان‌های کاربران پاسخ دهد. از طرف دیگر جستجوگر یوز قابلیت پردازش ۱۵ میلیون صفحه را در هر دقیقه دارا می‌باشد. ضمن اینکه یوز توانایی ذخیره بیش از ۳ پتابایت صفحه وب را دارا می‌باشد.

 • با وجود گوگل چه نیازی به موتور جستجوی داخلی داریم؟

  برای پاسخ به این سؤال پیشنهاد می‌کنیم ابتدا این پست را بخوانید… [اینفوگرافی یوز]
  اما اگر بخواهیم کوتاه به این سؤال پاسخ بدهیم؛ هر کشوری که توانایی فنی ساخت و تولید زیرساخت‌های کسب‌وکارهای اینترنتی را دارا باشد، سعی دارد تا بر اساس نیاز دقیق مردمِ خود سرویس‌هایی را متناسب با قرابت روحی و فرهنگی آن‌ها طراحی کند. به طور مثال جستجوگرهای baidu، yandex و naver که محبوب‌ترین جستجوگر در میان مردم کشورهای روسیه، چین و کره‌جنوبی می‌باشد، دقیقاً بر اساس نیاز و زبان و فرهنگِ مردم آن کشور طراحی شده‌اند.

 • آیا موتور یوز می‌ خواهد جای گوگل را در ایران بگیرد؟‌

  ما نمی‌گوییم كاربران ایرانی در حال حاضر یوز را جایگزین گوگل كنند. بلکه می‌گوییم یوز را هم برای پاسخ‌دهی به نیازهایشان امتحان كنند. مطمئنیم كه رضایت كاربران را جلب خواهیم كرد. ما امیدواریم تا روزی پرمخاطب‌ ترین موتور جستجو برای صفحات فارسی باشیم.

 • آیا یوز می‌خواهد جای گوگل را در ایران بگیرد؟!

  در ابتدا باید در نظر داشته باشیم که گوگل یک جستجوگر عمومی است و یوز یک جستجوگر بومی و طراحی شده متناسب با نیازهای کاربران ایرانی می‌باشد. بنابراین فرآیند کاری این دو موتور جستجو هیچ تداخلی با یکدیگر ندارند.
  هر کشوری که توانایی فنی ساخت و تولید زیرساخت‌های کسب‌وکارهای اینترنتی را دارا باشد، سعی دارد تا بر اساس نیاز دقیق مردمِ خود سرویس‌هایی را متناسب با قرابت روحی و فرهنگی آن‌ها طراحی کند. به طور مثال جستجوگرهای baidu، yandex و naver که محبوب‌ترین جستجوگر در میان مردم کشورهای روسیه، چین و کره‌جنوبی می‌باشد، دقیقاً بر اساس نیاز و زبان و فرهنگِ مردم آن کشور طراحی شده‌اند.

 • برنامه یوز برای توسعه فعالیت‌های خود چیست؟

  یوز دارای یک ساختار چابک مهندسی شده برای توسعه محصول و سرویس‌های خود می‌باشد که تا این لحظه توانسته‌ است بخش‌های مختلفِ جستجوگر یوز را در بازه‌های زمانی کوتاه (۲هفته‌ای) بروز رسانی نماید تا این اطمینان را در کاربران خود حاصل نماید که یوز، روز به روز در حال تغییر است.

 • آیا در یوز برای رسیدن سریع‌تر به جواب مد نظر، ترفندهای خاصی وجود دارد؟

  جستجوگر یوز از ابتدا سعی داشته تا با «صفر کلیک» کاربران را به پاسخ سؤالاتشان برساند. به همین جهت کابران می‌توانند با جستجوهای ساده، از سرویس‌های پاسخ‌دهی سریع‌ یوز بهره‌مند شوند. این پاسخ‌های سریع در زمینه‌های شرایط آب‌وهوایی، اوقات شرعی، اخبار داغِ روز، سینما و فیلم، دانستنی و مشاهیر، آشپزی، آوا و شعر و ویدیو ارائه می‌شوند.

 • آیا در یوز برای رسیدن سریع‌تر به جواب مد نظر، ترفندهای خاصی وجود دارد؟

  جستجوگر یوز از ابتدا سعی داشته تا با «صفر کلیک» کاربران را به پاسخ سؤالاتشان برساند. به همین جهت کابران می‌توانند با جستجوهای ساده، از سرویس‌های پاسخ‌دهی سریع‌ یوز بهره‌مند شوند. این پاسخ‌های سریع در زمینه‌های شرایط آب‌وهوایی، اوقات شرعی، اخبار داغِ روز، سینما و فیلم، دانستنی و مشاهیر، آشپزی، آوا و شعر و ویدیو ارائه می‌شوند.
  ضمناً کاربران می‌توانند با دنبال کردن پُست‌های آموزش سرچ در بلاگ یوز از روش‌های انجام جستجوی بهتر در یوز مطلع شوند.

 • چگونه می‌توانیم وب‌سایت خود را در یوز ثبت کنیم؟

  مسئولین وب‌سایت‌ها می‌توانند درخواست معرفی سایت خود را به آدرس ایمیل info@yooz.ir ارسال نمایند.
  ضمناً توجه داشته باشید، در صورتی که اصول بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو، رعایت شده باشد و سایت‌های دیگر به سایت شما لینک داده باشند؛ خزشگرِ یوز وب‌سایت شما را شناسایی خواهد نمود.